Miłość na ekranie czyli co warto zobaczyć

Wiosna to, jak się zwykło mówić, czas zakochanych, okres gdy uczucia rozkwitają (niemal poetycko to zabrzmiało 😋). W związku z tym postanowiłam przygotować listę filmów o miłości. Nie jestem fanką komedii romantycznych ani romansów, ale jest kilka obrazów przy których nawet i ja uroniłam łzę 😉.

Love Story, 1970


Kultowy melodramat opowiadający historię Jennifer (Ali McGraw) i Olivier'a (Ryan O'Neal), którzy postanawiają być razem mimo, że rodzice bogatego chłopaka sprzeciwiają się temu związkowi. Dla Jennifer, Olivier postanawia porzucić dotychczasowe luksusowe życie i swoją rodzinę. Niestety ich szczęście nie trwa długo... Love Story w 1971 roku zdobyło 5 Złotych Globów i 1 Oskara za muzykę Francis'a Lai.



Dirty Dancing, 1987


No dobra, to nie jest typowy film miłosny, ale jest to jeden z moich ulubionych obrazów przede wszystkim dzięki Patrick'owi Swayze i fantastycznej muzyce. Baby (Jennifer Grey) wraz z rodzicami i siostrą przyjeżdża na wakacje do luksusowego ośrodka wypoczynkowego. Tu poznaje przystojnego instruktora tańca Johnny'ego (Patrick Swayze) i oczywiście zakochuje się w nim. Czy uczucie osób z dwóch różnych światów ma szanse przetrwać? Poza miłością na ekranie zobaczymy  wiele kultowych już scen tanecznych, a ja, z sentymentu, mogłabym oglądać Dirty Dancing na okrągło.



P.S. Kocham Cię (P.S. I Love You), 2007


Po śmierci męża Gerry'ego (Gerard Butler), Holly (Hilary Swank) zupełnie nie może się pozbierać. Gdy jednak niespodziewanie otrzymuje listy od zmarłego ukochanego jej życie zupełnie się zmienia. Film P.S. Kocham Cię powstał w oparciu o książkę o tym samym tytule autorstwa Cecelii Ahern i tu pojawia się zgrzyt, a mianowicie ci, którzy ją czytali twierdzą, że obraz to porażka (ja nie czytałam)... Ja jednak zaliczam ten film to jednych z moich ulubionych pozycji o miłości, a co!



Pamiętnik (The Notebook), 2004


Osobiście zaliczam Pamiętnik do klasyki gatunku mimo, że film jest dość "świeży". Historia miłości Noah (Ryan Gosling) i Allie (Rachel McAdams) to zawiła opowieść, o dwójce ludzi, których drogi schodziły się i rozchodziły przez lata. Autorem książki na podstawie, której powstał film jest mistrz romasnu czyli Nicolas Sparks (jego powieści były ekranizowane nie raz) i gwarantuje Wam, że każdy się wzruszy podczas seansu (ja za każdym razem 😉).



Słodki Listopad (Sweet November), 2001


Sara Denver (Charlize Theron) co miesiąc ma innego chłopaka i każdemu z nich pomaga poradzić sobie z różnymi problemami. Nie inaczej jest w przypadku nowojorskiego biznesmena Nelson'a (Keanu Reeves), który zostaje "Panem Listopadem" i niemal od razu razu zakochuje się w pięknej dziewczynie. Niestety zasady to zasady, a wspólny miesiąc w końcu minie. Gdy i Sara zaczyna coś czuć do mężczyzny, stara się przed tym bronić, bo ma swój powód... Czy Nelson postawi na swoim?  Być może Keanu Reeves nie do końca pasuje do roli amanta, ale tu wypadł na prawdę nieźle, a ja zawsze na Słodkim Listopadzie płaczę jak bóbr 😉.



Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain), 2005


Zdobywca 3 Oskarów i 4 Zlotych Globów to piękna historia o sile miłości. Ennis del Mar (Heath Ledger) oraz Jack Twist (Jake Gyllenhal) poznają się podczas poszukiwania pracy. Gdy wspólnie zostają wysłani na Brockbeck Mountain ich relacja staje się bardzo zażyła co na zawsze odmienia ich życie. Co stanie się z nimi gdy już opuszczą majestatyczną górę?... Tajemnica Brockbeck Mountain oparta jest na nagrodzonym Pulizterem opowiadaniu Annie Proulx, z doskonałymi kreacjami Heath'a Ledger'a i Jake'a Gyllenhal'a. Zdecydowanie warto!



Casablanca, 1942


Jeśli ktoś nie oglądał Casablanci to radzę nadrobić, a jeśli ktoś widział to warto sprawdzić czy magia starego kina nadal działa. Rok 1941, trwa II Wojna Światowa. Rick Blaine (Humphrey Bogart) prowadzi popularny wśród Amerykanów bar w Casablance. Pewnego dnia, niespodziewania jego była kochanka Ilsa (Ingrif Bergman) zjawia się w u niego wraz z nowym ukochanym, czeskim przywódcą ruchu oporu Laszlo (Paul Heinred), prosząc o pomoc. Rick staje przed bardzo trudną decyzją... Casablanca początkowo nie spotkała się z przychylnością widzów i dopiero po historycznym spotkaniu prezydenta USA i premiera Wielkiej Brytanii właśnie w Casablance, gdy nazwa miasta stała się popularna, film wszedł do ponownej dystrybucji zdobywając przy tym 3 Oskary.



Miłość (Amour), 2012


Michael Haneke to twórca wyjątkowy, którego filmy nie wszystkim muszą się podobać, ale to jego Miłość z 2012 roku zdobyła Złota Palmę w Cannes oraz Oscara (co ciekawe film był nominowany w kategorii filmów nieanglojęzycznych oraz w głównej kategorii "Najlepszy Film"). Obraz twórcy "Białej wstążki" to wzruszająca historia małżeństwa z 50-letnim stażem, którego miłość zostaje wystawiona na próbę gdy jedno z nich podupada na zdrowiu. Cudowne role Jean-Louis'a Trintignant i Emmanuelle Riva.



To właśnie miłość (Love Actually), 2003


Ten film zna pewnie każdy. Ja  oglądam go jedynie w okresie przedświątecznym, bo inaczej nie ma tego klimatu. W dużym uproszczeniu, To właśnie miłość opowiada o "różnych miłościach" w zabawny i ujmujący sposób, wzruszając i rozśmieszając jednocześnie. Na ekranie cała plejada brytyjskich (i nie tylko) gwiazd począwszy od Hugh Grant'a, przez Emmę Thompson a na Alan'ie Rickman'ie kończąc.



Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind), 1939


Ten klasyk klasyków to nie tylko historia trudnej i skomplikowanej miłości, ale też kawałek historii USA. Scarlet O'Hara (Vivienne Leigh), bogata i rozpieszczona mieszkanka Południa wikła się w romans z niepokornym Rhett'em Butler'em (Clark Gable). Niestety na drodze obojga staje wojna, która zmienia wszystko w życiu beztroskiej Scarlett. Ekranizacja powieści Margaret Mitchell to czterogodzinna epopeja, pełna przepychu i patosu narracyjnego jednak jest to zdecydowanie arcydzieło, które zachwyca do dziś, a film ma przecież prawie 80 lat.



Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), 2004


Joel (Jim Carrey) odkrywa, że jego była dziewczyna Clementine (Kate Winslet) poddała się zabiegowi, który wymazał  wszystkie jej wspomnienia z nim związane. Poirytowany tym mężczyzna postanawia poddać się tej samej operacji, jednak w trakcie jej trwania dochodzi do wniosku, że wcale nie chce zapomnieć o byłej ukochanej... Zakochany bez pamięci to nie jest typowa historia o miłości to również film mówiący o przeznaczeniu i relacjach między dwiema osobami. Sama historia jest intrygująca, ale czegóż innego można się spodziewać po autorze scenariusza Charlie'm Kaufaman'ie odpowiedzialnym również za "Adaptacje" i "Być jak John Malovich"?



Miłość to jeden z najbardziej ogranych i przerabianych na wszystkie strony tematów filmowych. Produkcji z romansem w tle jest mnóstwo, ale tylko niektóre zapadają w pamięć na dłużej i chwytają za serce tak jak te powyższe.

P.S. CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ?

⏩ Tamte dni, tamte noce (Call Me By Your Name), 2017

⏩ Kiedy mężczyzna kocha kobietę (When a Man Loves a Woman), 1994

⏩ Szkoła uczuć (A Walk to Remember), 2002

⏩ Titanic, 1997

⏩ Miasto Aniołów (City of Angels), 1998

⏩ Kiedy Harry poznał Sally (When Harry Met Sally), 1989



Źródło zdjęć: imdb.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 O FILMACH, BO LUBIĘ... , Blogger